Un copil a fost salvat de pompieri din incendiu. În după amiaza zilei de astăzi, angajații IGSU au fost alertați pentru a interveni pe adresa Andrei Doga 43/3 municipiul Chișinău. O fetiță în vârstă de 9 ani se afla la geam și cerea ajutor, iar locuința era cuprinsă de fum.
La fața locului au intervenit 3 echipe de salvatori. Ajunși la destinație pompierii au stabilit că de la bucătăria unui apartament de la etajul trei al blocului ieșea fum. Ușa locuinței era închisă, astfel au efectuat lucrări de deblocare a acesteia pentru a pătrunde în interior.
Copilul a fost evacuat de urgență din apartamentul inundat cu fum. În procesul de intervenție pompierii au stabilit că fumul toxic a fost generat de la aragazul conectat. Copilul a fost preluat de serviciul medical pentru ulterioare îngrijiri întrucât a suportat o intoxicație ușoară. Viața fetei nu este în pericol.
Circumstanțele cazului urmează a fi stabilite.
